Öppen föreläsning om unga och nya nikotinprodukter

  • 2025-12-10

  • 14.30 - 16.30

  • På Teams

Användandet av vitt snus och vejp har ökat kraftigt bland unga. Ta del av en öppen föreläsning om hur kunskapsläget om skadeverkningar ser ut idag, hur användandet ser ut i olika grupper samt hur verksamheter som möter unga arbetar med frågan i ett osäkert kunskapsläge.

Användandet av vitt snus och vejp har ökat kraftigt bland unga de senaste åren. Nya produkter fortsätter lanseras med design och smaker som lockar. De marknadsförs som tobaksfria men nikotinet kommer i regel från tobaksplantan och det är lika beroendeframkallande som tidigare. Nikotinet i nya produkter är också kopplat till hälsorisker, bland annat hjärt- och kärlsjukdomar, diabetes och graviditetskomplikationer

Ta del av en öppen föreläsning om nya nikotinprodukter som fokuserar på:

  • Hur det ser ut med användningen i Stockholms län i olika grupper.
  • Vad forskningen vet om skadeverkningar – och vad man inte vet
  • Hur man kan arbeta med prevention trots att det fortfarande saknas kunskap.

Målgrupp

Föreläsningen är öppen för alla, men särskilt angelägen för dig som arbetar i hälso- och sjukvård och skola, eller som har kontakt med unga inom föreningsliv och civilsamhälle. 

Representanter för tobaksindustrin tillhör inte målgruppen.

Programpunkter och talare

Porträtt av  Lena Palmberg, Karin Leander, Sofia Carlsson, Göran Pershagen och Anna Zettergren
Under föreläsningen den 10 december medverkar fem talare från institutionen för miljömedicin, Karolinska Institutet: Lena Palmberg, professor, Karin Leander, docent, Sofia Carlsson, docent och universitetslektor, Göran Pershagen, professor, och Anna Zettergren, postdoktor.

”Hälsorisker kopplade till nya nikotinprodukter - en sammanställning av kunskapsläget”
Sofia Carlsson, docent och universitetslektor, Göran Pershagen, professor, Anna Zettergren, postdoktor, Karin Leander, docent och Lena Palmberg, professor, samtliga vid institutionen för miljömedicin, Karolinska Institutet.

”Interventioner kopplade till nya nikotinprodukter: evidens och nya tankar"
Rosaria Galanti, professor emerita, institutionen för global folkhälsa, Karolinska Institutet.

”Ungas användande av nya nikotinprodukter i Stockholms län”
Joanna Stjernschantz Forsberg, överläkare och chef, sektionen för hälsofrämjande levnadsvanor, Centrum för epidemiologi och samhällsmedicin. 

Mer om programmet

”Erfarenheter från verksamheter som möter unga ­– ­hur jobbar man med nya nikotinprodukter?”

Anna-Karin Trångteg, barnmorska, Odenplans Ungdomsmottagning 

Karin Petrovic, Barnmorska, tf verksamhetschef, Mama Mia BMM Solna

Annelie Johansson, hälsopedagog driftsansvarig Sluta-röka-linjen.

Föreläsningen sker digitalt via Teams. Anmäl dig i anmälningsformuläret på sidan så skickar vi Teamslänk till föreläsningen.

Stockholm Public Health Lectures

Föreläsningen är en del av serien Stockholm Public Health Lectures som hålls av ledande experter inom folkhälsa. Föreläsningarna är gratis och öppna för allmänheten. Arrangörer är Centrum för epidemiologi och samhällsmedicin (CES) vid Region Stockholm och Institutionen för global folkhälsa vid Karolinska Institutet.

Föreläsningen är på svenska.

Anmälan

Anmäl dig till föreläsningen senast 9 december 2025.

Anmälan