Ungdomsmottagningens chatt används mer jämlikt än videobesök

Tjejer och ungdomar med högre socioekonomi besöker ungdomsmottagningar i högre utsträckning än unga med låg socioekonomiskt status. En ny studie visar att chatt, jämfört med såväl fysiska som videobesök, används något mer jämlikt.

Studien har genomförts av Karolinska institutet i samarbete med Centrum för epidemiologi och samhällsmedicin och Ungdomsmottagningarna vid Region Stockholm och publiceras i Mayo Clinic Proceedings: Digital Health.

Introduktionen av digitala kontakter vid ungdomsmottagningar har ännu inte nämnvärt förändrat vilka grupper som nås. Studien visar att de som gör fysiska besök vid ungdomsmottagningarna också är de som främst använder digitala tjänster. Bland digitala besök är dock chatt något mer jämlikt fördelat över grupper än video, med mindre skillnader mellan till exempel inkomstgrupper.

Viktiga insikter för jämlik vård

 I en tid där digitalisering framhålls som en lösning på tillgänglighetsproblem blir det viktigt att känna till vem som inte nyttjar dessa sökvägar. Studien ger beslutsfattare och vården ett konkret underlag för att uppnå en mer jämlik vård och insikter om att olika gruppers behov inte förefaller mötas i samma utsträckning digitalt, säger Lovisa Hellsten, doktorand vid KI och medarbetare på CES.

Stor analys av ungdomars vårdkontakter

Forskarna analyserade unika registerdata från 454 405 individer i åldrarna 12–22 i Stockholms län mellan 2018 och 2022. De jämförde vilka ungdomar besökte den medicinska personalen vid ungdomsmottagningar fysiskt och digitalt (video och chatt), och hur detta skilde sig mellan grupper utifrån kön, ålder, migrationsbakgrund, samt föräldrars inkomst och utbildning. Digitala kontakter analyserades från 2020 och framåt.

Studien har finansierats av Vetenskapsrådet och ALF Region Stockholm.

Läs studien här:
https://doi.org/10.1016/j.mcpdig.2025.100251

Foto: Mickes foto/Mostphotos.com

Kontakt

Lovisa Hellsten

doktorand KI
anknuten till CES

Publicerad 2025-09-18